Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak napisać pozew rozwodowy?Życie pisze różne scenariusze i czasem małżeństwo rozpada się, pomimo złożenia obietnicy dochowania wierności i miłości aż do śmierci. Procedura składania pozwu o rozwód nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Po napisaniu pozwu adwokat składa go w wydziale cywilnym sądu okręgowego, a o samym rozwodzie orzeknie sąd.

 

Podstawowe informacje

Wystąpienie o rozwód wymaga napisania odpowiedniego pozwu – kiedy już go napiszemy, pozostaje kwestia złożenia go do odpowiedniego sądu. Już na etapie pisania może pojawić się terminologia, która dla wielu osób nie jest do końca zrozumiała, dlatego pisanie pozwu można zlecić adwokatowi od rozwodów, sprawdź ofertę adwokata rozwodowego. Mowa tu przede wszystkim o relacji powód-pozwany. Powodem w tym przypadku jest ta strona, która wnosi pozew do rozwód. Z kolei pozwany to małżonek lub małżonka, z którą chcemy się rozwieść.

Od pozwu należy uiścić opłatę, która wynosi obecnie 600 zł. Jeśli nie możemy jednak ponieść tego kosztu bez uszczerbku na domowym budżecie, dzięki któremu utrzymujemy siebie oraz rodzinę, możemy złożyć wniosek o zwolnienie od sądowych kosztów – wnosi się go razem z pozwem. Podlega on rozpatrzeniu przez sąd – w sytuacji, gdy poniesienie kosztu nie doprowadzi do uszczerbku utrzymania koniecznego rodziny i siebie, wniosek zostanie oddalony. Oczywiście od odmownej decyzji przysługuje nam zażalenie.