Pozew o rozwód za porozumieniem stron

Rozwod za porozumieniem stronJeśli w naszym życiu stanęliśmy w trudnym punkcie, jakim jest decyzja o rozwodzie i zdecydowaliśmy się nie wnosić o winie współmałżonka, kolejnym krokiem będzie napisanie pozwu. W takiej sytuacji będzie to pozew o rozwód za porozumieniem stron. Jednak, by sąd go nie oddalił i rozwiązał małżeństwo, należy zastosować odpowiednie uzasadnienie. Pisanie pozwu można zlecić prawnikowi.

 

Pozew rozwodowy za porozumieniem stron

Zgodnie z przepisami, każdy małżonek może żądać, by jego małżeństwo zostało rozwiązane, jeśli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Aby do tego doszło, muszą ustać więzi łączące obie strony, czyli więź fizyczna, psychiczna oraz gospodarcza. Jeżeli chodzi o zachowanie trwałości rozpadu pożycia, nie może być wątpliwości, że małżonkowie mogą wrócić do siebie. Zazwyczaj, wrogie stosunki między dwojgiem ludzi, zapewniają zachowanie tej przesłanki. Jednak, nie są to wystarczające powody do rozwiązania małżeństwa. Sąd nie może udzielić rozwodu, jeśli na skutek tej decyzji mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub takie orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami życia społecznego. Jeśli rozwodu żąda małżonek winny rozpadu pożycia, a druga strona nie zgadza się na rozwód, sąd nie może go udzielić.

Obowiązkiem sądu jest zbadanie, która ze stron przyczyniła się do rozpadu małżeństwa. Jednak, jeśli obie strony zgodnie nie chcą orzekania takiej winy, sąd musi się przychylić do ich wniosku. Jeśli para nie posiada małoletnich dzieci, sprawa w zasadzie jest prosta i zazwyczaj ogranicza się do jednego spotkania w sądzie. Jeśli jednak sąd będzie miał jakieś wątpliwości, może odesłać strony do mediacji lub przesłuchać świadków.

W sprawie rozwodowej bardzo rzadko rozstrzyga się sprawę majątku. Istnieje taka możliwość, jeśli została ona wpisana w pozwie i nie powoduje przedłużenia czasu trwania procesu. W przypadku nieporozumień majątkowych małżonkowie mogą złożyć oddzielny pozew do sądu rejonowego, bowiem rozwód znosi tylko wspólność majątkową ale nie rozstrzyga o jego podziale. Kredyty hipoteczne obciążają obie strony nawet po ustaniu małżeństwa. Umowa zawarta z bankiem będzie nadal obowiązywała.

 

Warunki pisma procesowego

Składając pozew o rozwód za porozumieniem stron należy pamiętać o tym, że musi on posiadać warunki pisma procesowego. Należy dokładnie określić w nim swoje żądanie i opisać sprawę. Jeśli małżeństwo posiada dzieci, należy wpisać żądanie odnośnie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi i obowiązku alimentacyjnego każdego z rodziców. Uzasadnienie pozwu powinno rozwiewać wszelkie wątpliwości co do ustania więzi małżeńskiej oraz trwałego i stałego pożycia. Nie zapomnijmy także o wpisaniu zniesienia kosztów procesu między stronami oraz ustaleniu, który sąd okręgowy będzie właściwy miejscowo do złożenia dokumentów.

Niewłaściwe uzasadnienie pozwu, które występuje najczęściej w sytuacji, kiedy sami go piszemy, może zaowocować odrzuceniem go przez sąd. Zwłaszcza, gdy skupimy się na wylaniu wszystkich żali i pretensji z ostatnich lat. Jeśli, mimo powyższych rad, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasz pozew jest właściwy, warto skorzystać z usług profesjonalistów tj. adwokat od rozwodów.

Zapisz