Obrona przed nieuczciwą konkurencją – co przedsiębiorca powinien wiedzieć?

Wzrost świadomości konsumenckiej sprawił, że coraz więcej osób zanim dokona konkretnego zakupu, bierze pod uwagę różne czynniki, w tym nie tylko cenę, ale też obietnice firmy czy jakość produktu. Praktyka ta doprowadziła do tego, że walka przedsiębiorców o Klienta stała się jeszcze bardziej zacięta. Wielu z nich decyduje się skorzystać z niedozwolonych chwytów, by sprzedać swoje towary lub usługi. W poniższym artykule przyjrzymy się zjawisku nieuczciwej konkurencji, a także omówimy, w jaki sposób można się przed nią bronić. Zachęcamy do lektury. 

Czym jest nieuczciwa konkurencja i jak ją rozpoznać?

Każda firma powinna stosować się do zasad uczciwej konkurencji i zachęcać Klienta do skorzystania z własnych usług w sposób zgodny z prawem. Niestety, duża część z nich próbuje zdobyć go nieuczciwymi praktykami, działając na szkodę innych, przestrzegających prawa przedsiębiorców. Zgodnie z art. 3 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, które zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub Klienta.  Poniżej omawiamy najczęstsze czyny nieuczciwej konkurencji.

  • Wprowadzanie w błąd – jeden z najpopularniejszych, niedozwolonych czynów, polegający, np. na fałszywym oznaczaniu towarów. 
  • Oszczerstwa i zniesławienie konkurencji – rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o konkurencie lub jego produktach, które mogą naruszyć jego reputację lub wizerunek.
  • Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa – ujawnienie lub wykorzystanie poufnych informacji na temat konkurenta.
  • Naśladownictwo produktów – kopiowanie formy, opakowania, symboliki lub innych elementów produktów, usług konkurentów, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd.
  • Zachęcanie do zerwania umowy – namawianie pracowników, kontrahentów lub Klientów do zakończenia współpracy z konkurencyjną firmą.
  • Przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną lub zarządzającą – oferowanie korzyści majątkowych lub osobistych, w celu uzyskania nieuczciwej przewagi na rynku.
  • Utrudnianie dostępu do rynku – stosowanie działań, które ograniczają konkurencyjnej firmie możliwość prowadzenia działalności na równych warunkach.
  • Stosowanie nieuczciwej lub zakazanej reklamy – reklamowanie swoich towarów lub usług, kosztem konkurencyjnej firmy.

Każda forma nieuczciwej konkurencji jest usankcjonowana prawnie. Firmy, które padły ofiarą nieuczciwej konkurencji, mogą m.in. dochodzić swoich praw w sądzie.

W jaki sposób poradzić sobie z nieuczciwym konkurentem?

Wszystkim przedsiębiorcom, którzy mierzą się z konsekwencjami nieuczciwej konkurencji, nasza kancelaria oferuje skuteczną pomoc prawną. Na początku proponujemy skorzystanie z alternatywnych metod rozstrzygnięcia sporu z konkurentem, np. mediację lub arbitraż. Umożliwiają one szybsze rozwiązanie sprawy, jednak obie strony muszą ze sobą współpracować. Nasza kancelaria zapewnia wsparcie w zakresie prowadzenia negocjacji, pomagając stronom dojść do porozumienia. Jeśli jednak konflikt eskaluje i sytuacja wymaga podjęcia bardziej radykalnych kroków, oferujemy kompleksowe wsparcie w toku postępowania sądowego. W ramach współpracy sporządzamy pisma procesowe, m.in. pozwy oraz odpowiedzi na pisma drugiej strony, reprezentujemy Klientów przed sądami wszystkich instancji, opracowujemy strategię procesową, pomagamy zebrać ważne dowody. Dbamy o to, aby Klient mógł skutecznie dochodzić swoich praw, minimalizując jednocześnie ryzyko i stres związany z postępowaniem sądowym.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą nieuczciwej konkurencji, mogą dochodzić swoich praw w sądzie lub też starać się rozwiązać sprawę w sposób bardziej polubowny, np. korzystając z mediacji lub arbitrażu. Współpraca z doświadczoną kancelarią jest w tym przypadku nieoceniona. Nasi adwokaci nie tylko doradzą Ci oraz pomogą przygotować odpowiednie dokumenty i pisma sądowe, ale także będą reprezentować interesy Twojej firmy przed sądami wszystkich instancji. Walka z nieuczciwą konkurencją wymaga przedsięwzięcia odpowiedniej strategii, dlatego warto powierzyć ją naszym adwokatom.