Podstawową zasadą prowadzenia przedsiębiorstwa jest działanie zgodnie z prawem. Wszelkiego rodzaju malwersacje finansowe oraz oszustwa są zaliczane do przestępstw gospodarczych. Następstwem są sankcję finansowe, prawne, a często też utrata wizerunku oraz Klientów czy partnerów biznesowych. W poniższym artykule omówimy szerzej pojęcie przestępstwa gospodarczego oraz odpowiemy na pytanie, jakie są Twoje prawa i obowiązki jako przedsiębiorca? Zachęcamy do lektury!
Czym jest przestępstwo gospodarcze?
Przestępstwo gospodarcze to działanie sprzeczne z prawem, które narusza przepisy prawa w sferze ekonomicznej. Celem takich przestępstw jest najczęściej uzyskanie korzyści majątkowych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Poniżej omawiamy krótko 5 przykładów przestępstw gospodarczych.
- Łapownictwo
Polega na przyjmowaniu, żądaniu lub oferowaniu korzyści majątkowych w zamian za działanie lub zaniechanie działania, które jest związane z pełnieniem funkcji publicznej lub działalnością zawodową.
- Wyłudzenie kredytu
Rodzaj oszustwa finansowego, które polega na doprowadzeniu do uzyskania kredytu lub innych świadczeń, na podstawie nierzetelnych dokumentów.
- Wyłudzenie odszkodowania
Jest to celowe doprowadzenie do sytuacji, która pozwala na niezgodne z prawem uzyskanie wypłaty odszkodowania, np. przez zgłoszenie fikcyjnej szkody.
- Pranie pieniędzy
Polega na ukrywaniu nielegalnego pochodzenia środków finansowych i wprowadzaniu ich do legalnego obrotu gospodarczego.
- Wyrządzanie szkody w obrocie gospodarczym
Przestępstwo, które może zostać popełnione przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą uczestników obrotu gospodarczego
Prawa przedsiębiorcy
Przedsiębiorca oskarżony o przestępstwo gospodarcze może skorzystać z prawa do obrony i skutecznie ochronić swoje interesy. Właściciel firmy ma prawo do przedstawienia swojego stanowiska w sprawie oraz do korzystania z usług kancelarii adwokackiej, umożliwiających skuteczną obronę. Nasi adwokaci specjalizujący się w prawie gospodarczym zapewniają wsparcie na każdym etapie postępowania. Oskarżony przedsiębiorca ma też prawo wglądu do dokumentów zgromadzonych w sprawie może także odmówić składania zeznań w sądzie.
Obowiązki przedsiębiorcy
Wszystkie dokumenty księgowe, umowy oraz rozliczenia finansowe muszą być sporządzane w sposób zgodny z przepisami prawa. Każda transakcja powinna być odpowiednio udokumentowana, a wszelkie informacje zawarte w dokumentach muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Regularnie przeprowadzane audyty księgowe pomagają wykrywać potencjalne nieścisłości.
Co więcej, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy przedsiębiorca powinien dokładnie sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta. Współpraca z nierzetelnymi partnerami biznesowymi może prowadzić do nieświadomego udziału w przestępstwach gospodarczych. Przed nawiązaniem współpracy warto sprawdzić, w jakiej kondycji finansowej jest jego firma oraz jakie ma opinie.
Przestrzegając powyższych zasad, zapewniasz bezpieczeństwo sobie i swojej firmie. Nasza kancelaria oferuje wsparcie w zakresie prawa gospodarczego, pomagając przedsiębiorcom uniknąć ryzyka popełnienia przestępstwa gospodarczego oraz zapewniając im bezpieczeństwo w prowadzeniu biznesu. Warto zadbać o profesjonalną obsługę prawną swojej firmy, aby zminimalizować chronić jej interesy.
Podsumowanie
Do najpopularniejszych przestępstw gospodarczych należy zaliczyć, m.in. łapownictwo czy próby wyłudzenia odszkodowania, kredytu oraz pranie pieniędzy. Przedsiębiorcy, którzy działają zgodnie z obowiązującym prawem, a także dbają o to, aby wszystkie procesy w ich firmie przebiegały zgodnie z obowiązującymi zasadami, mogą uniknąć popełnienie przestępstwa gospodarczego. Nasza kancelaria pomaga zarówno przedsiębiorcom oskarżonym o popełnienie przestępstwa, jak i tym, którzy chcą mieć pewność, że ich firma działa zgodnie z prawem.