Prawo spadkowe – jak zabezpieczyć przyszłość swoich bliskich?

Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego, która odgrywa ważną rolę w zabezpieczeniu interesów bliskich po śmierci osoby zmarłej. Sporządzenie testamentu za życia spadkodawcy może zapobiec wielu problemom oraz sporom pomiędzy spadkobiercami. W poniższym artykule przyjrzymy się nieco prawu spadkowemu, a także omówimy, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny, korzystając z dostępnych narzędzi prawnych. Zachęcamy do lektury!

Czym jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe reguluje zasady dziedziczenia majątku osoby zmarłej. Zajmuje się ustaleniem, kto i na jakich zasadach nabywa prawa do majątku pozostawionego przez spadkodawcę, czyli osobę zmarłą. Dziedziczenie może odbywać się na podstawie dwóch sposobów:

  • testamentu – wyraża wolę spadkodawcy. Jeden testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy,
  • według przepisów ustawowych – w przypadku braku testamentu.

Spadkodawca nie zawsze może jednak rozporządzać całym swoim majątkiem według własnej woli. Zachowek jest świadczeniem, które ma na celu ochronę najbliższych członków rodziny przed całkowitym pominięciem w dziedziczeniu. Ponadto, w jego zakres wchodzi ustalanie kolejności dziedziczenia, zasady odpowiedzialności za długi spadkowe oraz procedury związane z podziałem majątku spadkowego. 

Dlaczego warto zająć się kwestią spadku wcześniej?

Wcześniejsze zajęcie się kwestią spadku jest istotne z kilku powodów. 

  • Kontrola nad majątkiem – sporządzenie testamentu i podjęcie odpowiednich decyzji dotyczących podziału majątku pozwala spadkodawcy na pełną kontrolę nad tym, jak jego majątek zostanie rozdysponowany po jego śmierci. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której dziedziczenie odbywa się zgodnie z ustawą, co nie zawsze odpowiada woli zmarłego.
  • Zmniejszenie ryzyka eskalacji konfliktów między spadkobiercami – odpowiednio zapisane w testamencie decyzje związane z podziałem majątku, redukują potencjalne spory pomiędzy członkami bliższej i dalszej rodziny.
  • Optymalizacja obciążeń podatkowych – konsultacje spadkodawcy z naszą kancelarią pozwalają na przygotowanie dokumentów w taki sposób, który maksymalnie zabezpieczy interesy spadkodawcy i jego bliskich.

Prawo spadkowe – testament

Sporządzenie testamentu jest najważniejszym krokiem w procesie planowania spadku. Dzięki niemu można w sposób formalny przekazać składniki swojego majątku określonej osobie lub grupie osób. Do najpopularniejszego rodzaju testamentu należy testament holograficzny, czyli własnoręczny. Spadkobierca może go spisać bez udziału notariusza oraz innych świadków, jednak własnoręcznie, z datą i podpisem. Istnieje również możliwość sporządzenia testamentu notarialnego. Notariusz nadzoruje sporządzenie dokumentu i poświadcza jego zgodność z przepisami prawa. Inną formą testamentu jest testament ustny, który musi jednak zostać przygotowany w obecności dwóch świadków, którzy nie mogą być spadkobiercami ani małżonkami, powinowatymi czy krewnymi. Można go sporządzić tylko w przypadku zagrożenia życia spadkodawcy.

Ważne jest, aby testament był sporządzony w sposób przemyślany i zgodny z przepisami prawa, gdyż w ten sposób można uniknąć ewentualnego unieważnienia. Skonsultowanie się z naszą kancelarią prawną w trakcie sporządzania testamentu pozwala na uniknięcie błędów formalnych i gwarantuje, że dokument ten będzie w pełni skuteczny po śmierci spadkodawcy.

Dziedziczenie ustawowe – co warto wiedzieć?

Dziedziczenie ustawowe ma miejsce w sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu lub gdy testament nie obejmuje całego majątku. W takim przypadku przepisy prawa spadkowego precyzyjnie określają, kto dziedziczy i w jakiej kolejności. Podstawą dziedziczenia ustawowego jest więź rodzinna, a prawo przewiduje określone grupy spadkobierców ustawowych, którzy mają prawo do majątku zmarłego.

W ramach dziedziczenia ustawowego spadkobiercy dziedziczą nie tylko aktywa, ale także długi spadkowe.

Podsumowanie

Sporządzenie testamentu z wyprzedzeniem, jak również znajomość zasad dziedziczenia ustawowego, może zapobiec potencjalnym konfliktom. Chcąc jednak mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z prawem, warto skorzystać z naszej pomocy. Adwokaci z kancelarii Grażyny Zemanek pomagają w sporządzeniu poprawnych testamentów, doradzają w kwestiach związanych z zachowkiem oraz reprezentują interesy Klientów w sądowych postępowaniach spadkowych